Co to jest Dream Jump?

World's Highest Jump

8 SEKUND FREEFALL 170 m

Dlaczego ta informacja jest ważniejsza od informacji o wysokości obiektu?
Dlatego że nie ważne jest z jakiej wysokości się skacze lecz jak długo czuje się to, że się skoczyło czyli FREEFALL, a tego nasz obiekt ma naprawdę wiele.

„To najdłuższe spadanie na Świecie...”

To najdłuższe spadanie na świecie ze stałego obiektu, dla porównania tama w Szwajcarii (skoki na Bungy) ma jedyne 4 sek. swobodnego lotu, najwyższy obiekt na świecie zaledwie 4,5 sek. 8 sek. to masa czasu i dwa razy więcej przyjemności niż na innych obiektach w wykonaniu bungee, czy innych skoków na linie.

DREAM TOWER 222 m

Najwyższy obiekt do skoków w Europie. Jego oryginalna wysokość to 218m.

Specjalnie na potrzebę skoków, została wybudowana platforma podwyższająca obiekt o 4 m i wysunięta o 10m ponad obrys płaszcza komina dla zmaksymalizowania bezpieczeństwa skoczka. Dzięki tej konstrukcji komin w Głogowie ma 222m, więcej niż słynna tama w Szwajcarii z której skakał James Bond... Czy odważyłby się skoczyć u nas?...

DREAM JUMP

Gdy zobaczyliśmy skoki Bungee, wielu stwierdziło, że jest to swoiste apogeum osiągnięć ludzkiej kreatywności w tak wąskiej dziedzinie, jaką są skoki, pozwalające poczuć choć przez chwilę wolność niebieskich przestworzy.

Od dawna skakaliśmy ze spadochronem, pojawiły się ekstremalne skoki BASE, a później kolejne odmiany Bungee bazujące na asekuracji z gumowej liny.

Jednak człowiek - bestia inteligentna i niepokorna - człowiek czuł niedosyt i wymyślił DREAM JUMP. Na czym polega ta metoda skoków na linach?

Dream Jump - to opatentowana technika oddawania skoków z wysokości z wykorzystaniem układu asekuracyjnego z lin dynamicznych oraz bloczka. Podstawą układu do skoków są dwie liny dynamiczne luźno rozwieszone pomiędzy dwoma obiektami, w swoim pierwotnym ułożeniu przypominające literę „U”. Dzięki zastosowaniu właśnie takiego systemu rozwieszenia układu lin do Dream jumpu możliwe jest maksymalne wydłużenie swobodnego spadania, do 90% wysokości obiektu z którego oddawany jest skok. Ten specjalny układ dzięki swojej uniwersalności pozwala na dużą dowolność w wyborze obiektu, z którego skaczemy. Długi swobodny lot daje skoczkowi nieskończone możliwości wykonywania w powietrzu akrobacji: salta, gwiazdy, a także skoków wieloosobowych i skoków z różnymi przedmiotami.

Układ ten zapewnia wysoki margines bezpieczeństwa związany ze zdublowaniem zabezpieczeń wszystkich elementów układu. Mnogość elementów układu rozkłada siły generowane przez skoczka podczas skoku, zapewniając wysoki komfort skoku i do maksimum redukując działające na skoczka przeciążenia.

Twórca Dream Jumpu - Tomasz Zieliński – pierwszy skok oddał w 1997 roku w Głogowie z wysokości 7 metrów i cały czas pozostaje czynnym skoczkiem. Aktualny rekord to skok z wysokości 222 metrów przy długości swobodnego lotu 180 metrów (pierwszy skok ze szczytu Dram Tower z wysokości 215m wykonano 27 kwietnia 2010 roku, zobacz film).

Czym różni się Dream Jump od Bungee Jump (Bungy)?

Obiekt

Dream jump

Technika skoku pozwala skakać z dowolnego obiektu.

Bungee

Ściśle określone parametry obiektu.

Długość
swobodnego lotu

Dream jump

Maksymalna długość swobodnego lotu. Podczas przykładowego skoku z wysokości 60m, swobodny lot ma długość 40m, hamowanie zamyka się w 10m. Zapas bezpieczeństwa: 10m nad ziemią

Bungee

Ograniczona długość swobodnego lotu. Podczas przykładowego skok z wysokości 60 m, swobodny lot ma długość 25m, hamowanie to również 25m. Zapas bezpieczeństwa: 10m nad ziemią

W obydwu przypadkach łączna wartość trzech parametrów: swobodny lot + hamowanie + zapas bezpieczeństwa – nie może przekraczać wysokości obiektu z którego oddawany jest skok. Im wyższy obiekt tym bardziej komfortowy i maksymalnie wydłużony jest swobodny lot, podczas oddawania skoków Dream.

Przy obiekcie mierzącym 200m, skok Dream gwarantuje aż 170m swobodnego lotu, hamowaniu - już w poziomie. Natomiast podczas skoku Bungee z tej samej wysokości, doświadczymy swobodnego lotu o długości 90m, przy takiej samej wartości podczas hamowania.

Hamowanie

Dream jump

Łagodne i komfortowe hamowanie, uzyskane dzięki strategicznemu połączeniu pracy lin statycznych i dynamicznych. Łączna długość lin przy układzie zamontowanym do skoków Dream z wysokości 60m to 450m liny statycznej oraz 160m liny dynamicznej. Liny rozciągając się oddają energie w sposób zapewniający skoczkowi maksymalnie delikatne hamowanie.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest proces hamowania zachodzący w poziomie nie w pionie. Tor ślizgu bloczka po linach dynamicznych, podczas hamowania przy H60m, to aż 70m. Pozycja skoczka podczas hamowania jest głową do góry – wręcz siedząca (dzięki zastosowanej uprzęży) co pozwala na pełną kontrole nad ciałem w powietrzu podczas hamowania.

Bungee

Hamowanie odbywające się dzięki zastosowaniu do skoku gumy. Gdy kończy się jej naturalna długość, zaczyna się rozciągać pod wpływem ciężaru skoczka. Podczas skoku z wysokości 60m, hamowanie zajmuje aż 25m. Pozycja skoczka podczas hamowania jest głową w dół, a w trakcie pierwszych rozciągnięć gumy ciało poddawane jest gwałtownym zmianom pozycji. Skoczek nie może kontrolować swojej pozycji w powietrzu podczas hamowania.

Skoczek i układ

Dream jump

Uprząż stosowana do skoków Dream – to uprząż pełna – łącząca część biodrową z częścią piersiową. Skoczek podpinany jest do układu Dream za łącznik centralny uprzęży, który znajduje się na wysokości klatki piersiowej. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo układu kostnego a zwłaszcza kręgosłupa osobie skaczącej, rozkładając siły działające na skoczka podczas hamowania równomiernie na całe ciało. Skok oddawany jest w sposób najbardziej naturalny – wykrok do przodu. Swobodny lot rozpoczyna się w pozycji pionowej.

Bungee

Skoczek podpinany jest do układu za pomocą pasów na nogach w okolicach kostek . Dodatkowo w niektórych przypadkach stosowana jest uprząż biodrowa, również łącząca skoczka z układem. Skok oddawany jest głową do dołu – jest to warunek poprawnego i bezpiecznego lotu. Podczas hamowania zastosowane pasy oraz uprząż nie gwarantują bezpieczeństwa dla kręgosłupa.

Skok i swoboda

Dream jump

Swoboda ruchów wraz ze swobodnym lotem. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu montażowemu, podczas skoku Dream skoczek może cieszyć się pełną swobodą ruchów umożliwiającą mu wykonywanie w powietrzu najróżniejszych akrobacji.

Akrobacje - zobacz film

Dream Jumping vs Bungy Jumping - zobacz film

Bungee

Sposób podpięcia skoczka do układu sprawia, że istnieje wysokie ryzyko zaplątania się w gumową linę. Uniemożliwia to wykonywanie jakichkolwiek akrobacji i definiuje lot jako bardzo statyczny i pasywny.

Skąd nazwa Dream Jump?

Dream – Sen, marzenie... Sen o lataniu, marzenie o pokonaniu własnego strachu i rzuceniu się w przestworza.

Każdemu ze skoków towarzyszą ogromne, czasami zupełnie sprzeczne emocje. Radość, podniecenie, strach, ekscytacja, przerażenie. Każdy skaczący ich doświadczył. Zaglądając skoczkowi w twarz, przed skokiem, w trakcie skoku i po skoku, oglądający sam doznaje uczucia niesamowitego. Zostaje przytłoczony ogromem wrażeń, tak prawdziwych i rzeczywistych, że pomimo iż są one z definicji niematerialne zupełnie, wyciąga rekę żeby ich dotknąc, poczuć, spróbować, zarazić się, bodaj przez sekundy ułamek współodczuwać.

Dream Jump jest teatrem emocji. Każdy stojący na krawędzi, później przecinający przestworza aby w końcu dotknąć ziemi, dostarcza sobie i pozostałym tego co zabarwia życie i nadaje mu smak – emocji. Dream Jump – po prostu Skok Marzeń.

project8.pl design // dreamjump 2024 // official